Aranżacja okienna – do parapetu czy do ziemi?
Niedziela, 25 Marzec 2012

image

Długie, eleganckie zasłony najlepiej wyglądają, gdy luźno wiszą aż do ziemi, a nawet, gdy 1-2 cm materiału leżą na podłodze. Wtedy tkanina bardzo ładnie się układa, sprawiając, że okno wygląda lekko i zwiewnie. Przy takiej aranżacji możemy powiesić firanki o tej samej długości lub sporo krótsze — do linii parapetu. Warto w tym przypadku dobrze wymierzyć długość. Firanka kilka centymetrów nad parapetem będzie wyglądała mniej efektownie i może zepsuć odbiór całej aranżacji.

Leżące na podłodze lub asymetrycznie cięte

W klasycznych, eleganckich wnętrzach możemy też pokusić się o zasłony płożące się, gdy zasłona jest około 20 cm dłuższa niż wysokość dekoracji. Efekt dekoracyjny będzie zachwycający, pod warunkiem, że nie mamy domowych zwierząt i małych dzieci. Wtedy rozwiązanie to, choć gustowne, może okazać się zupełnie nietrafionym pomysłem.

Na krótsze zasłony i firany w salonie czy innym reprezentacyjnym pomieszczeniu możemy sobie pozwolić jedynie wtedy, gdy stojące pod oknem meble lub inne elementy wystroju wnętrza nie pozwalają na zastosowanie innego rozwiązania.

Wraz ze zmieniającą się modą w dekoracji wnętrz, widać też zmiany w długości firanek. Coraz bardziej modna staje się długość 3/4 oraz różnego rodzaju asymetryczne cięcia. Te ostatnie będą doskonałym uzupełnieniem wnętrza urządzonego w nowoczesnym lub awangardowym stylu.

Długie w kuchni niepraktyczne

Jeśli szukamy odpowiedniej długości dla kuchennych firanek, powinniśmy kierować się nie tylko efektem aranżacyjnym, ale też względami praktycznymi. W kuchni najczęściej wieszamy krótkie, ozdobne firanki, często ładnie wykończone i ozdobione. Jeśli okno znajduje się w pobliżu kuchenki czy piekarnika, dekoracje okienna najlepiej jest ograniczyć do minimum. Istnieje bowiem ryzyko zapalenia się firanek, co więcej — firanka bardzo szybko uległaby zniszczeniu od wilgoci i oparów z gotowania. Wtedy najlepiej upiąć niewielką firaneczkę u góry okna lub na dole powiesić dekoracyjną zazdroskę, wykonaną z koronki lub pięknie haftowaną.

Okazałe aranżacje – do przestronnych pomieszczeń

Warto też pamiętać, że długość zasłon i firanek może mieć duży wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Dekoracje okienne sięgające podłogi świetnie sprawdzą się w przestronnych salonach o dużych, rozłożystych oknach, a także w niskich pomieszczeniach, w których optycznie podniosą sufit. Natomiast w niewielkich pokojach lub na małych oknach długie firanki i zasłony mogą nieco przytłaczać pomieszczenie. Wtedy trzeba pomyśleć o krótszych dekoracjach lub efektownie upiąć te, które już u nas wiszą.

Ostatnia aktualizacja: Niedziela, 25 Marzec 2012

Strona główna Produkty Aktualności Porady Strony Sklep internetowy