Firany do kuchni
Niedziela, 2 Wrzesień 2012

image

Często w kuchni spotykamy się z przyjaciółkami na szybką kawę i ploteczki. Ilość czasu, którą w niej spędzamy jest całkiem spora, warto więc, żeby była urządzona przyjemnie i funkcjonalnie. Najważniejsze z pewnością są szafki i ich funkcje. Od tego zwykle zaczyna się projektowanie kuchni. Jednakże to dodatki tworzą nastrój i dopełniają całości. Takim dodatkiem z pewnością jest wystrój okna, którego w kuchni nie powinno zabraknąć.

 

firanykuchnia_400

Wybór funkcji

Zdarzają się co prawda aneksy kuchenne w niewielkich mieszkaniach, w których nie ma okna. W większości jednak domów i mieszkań w kuchni jest co najmniej jedno okno. Jest to niezwykle ważne, gdyż przyjemniej przebywa się w pomieszczeniu oświetlonym przez światło dzienne. W domach jednorodzinnych okno kuchenne jest często sytuowane od frontu, z widokiem na ulicę. Trzeba więc odpowiedzieć sobie na pytanie czy materiały użyte do dekoracji okna mają mieć jedynie walory estetyczne czy też zależy nam na tym, żeby wieczorem zasłonić okno całkowicie.

roletykuchenne

Co wybrać

Jeśli chcemy, żeby okno kuchenne dało się całkowicie zasłonić to z pomocą przyjdą nam różnego rodzaju rolety, tradycyjne zasłony czy żaluzje poziome. Wybór jest tak ogromny, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Niestety zwinięta roleta czy podniesione żaluzje niewiele dekorują w ciągu dnia dlatego też warto pomyśleć o uzupełniającej dekoracji, która dopuści światło słoneczne. Tutaj z pomocą przychodzą firany nowoczesne.

Firanki kuchenne

Firanki kuchenne mogą się niektórym kojarzyć z wzorkami w dzbanuszki, owoce czy jeszcze inne wiktuały. Jednakże nie pasują one np. do kuchni nowoczesnych, z lakierowanymi frontami szafek. Na szczęście w kuchni świetnie sprawdzą się także firanki tradycyjne o bardziej neutralnych formach i materiałach, a także bardzo nowoczesne panele. Zanim więc wybierze się firankę trzeba przyjrzeć się swojej kuchni i zastanowić się czy bardziej przypomina kuchnię babciną, w której dobrze będą wyglądały np. zazdrostki. Czy też jest to raczej sterylne i nowoczesne laboratorium, w którym zawieszenie firanki w dzbanuszki byłoby zbrodnią.

Co z aneksami kuchennymi?

Aneksy kuchenne czyli kuchnie otwarte na salon wymuszają w pewien sposób konieczność połączenia styli w jednym pomieszczeniu o różnych funkcjach. Najlepiej sprawdzi się w takiej sytuacji wybór rozwiązania uniwersalnego, które będzie dobrze wyglądało zarówno w salonie jak i w kuchni. Można wykorzystać identyczne firany, ale można też np. oddzielić pomieszczenia poprzez zastosowanie odmiennych kolorów. Tę samą firankę czy roletę zawieszoną w salonie można powiesić w kuchni, ale w innym kolorze. Dzięki temu uzyskamy spójność przy jednoczesnym podziale pomieszczeń.

firanykuchnia2_400_01.

Estetyka czy funkcjonalność

Niezależnie jednak od wyboru formy, estetyki, kształtu i rodzaju, dekoracja okna kuchennego musi być funkcjonalna. W kuchni bowiem wielość zapachów i tłusty kurz sprawia, że wszelkie dekoracje okienne bardzo szybko stają się nieświeże. W przypadku firanek powinna być możliwość łatwego ich prania i najlepiej, żeby nie trzeba było ich prasować. W przypadku rolet i żaluzji powinno się łatwo je czyścić. Jeśli odświeżanie i czyszczenie dekoracji okiennych będzie łatwe to z pewnością będzie wykonywane często, a to pozwoli stale utrzymywać ich ładny wygląd. Nic bowiem bardziej nie psuje efektu niż zakurzone żaluzje czy brudne firanki, i to niezależnie od ich rodzaju.

Ostatnia aktualizacja: Sobota, 8 Wrzesień 2012

Strona główna Produkty Aktualności Porady Strony Sklep internetowy